Habár nem vagyok a japán élet szakértője, nem jártam ott, nem tapasztaltam az ottani életet, viszont sok érdekességet olvastam róluk.
Teljesen elbűvöl az életmódjuk, ahogy táplálkoznak, ahogy élnek, amilyen kultúrát kialakítottak, minden.
Általánosságban az emberek sztereotípiákat alakítanak ki egy-egy népről. Úgy gondolom az európaiak többsége azt a képet alakította ki a japánokról és a kínaiakról, hogy ugyanolyanok. Ázsiaiak, ugyanúgy néznek ki, nem lehet megkülönböztetni őket. Viszont számos dologban különböznek: arcformájuk, szemük formája, bőrszínük, öltözködési szokásaik, bőrápolási szokásaik és még megannyi dolog.
A japán kultúra egyedisége
A japán kultúrában nevelkedett emberek fegyelmezettek és tisztelettudóak lesznek felnőtt korukra. A japánok gyermekkoruk óta jó neveltetést kapnak és megtanulják a finomságot, megtanulják mit is jelent a valódi szépség, én csak azt mondom: megtanulnak ,,jól" élni.
Miben rejlik a japán nők szépsége?
Biztosan nem mondok azzal újat, hogy a japán nők bőre gyönyörű. A nők japánban nagy hangsúlyt fektetnek a bőrápolási szokásaikra. Gyermekkorukhoz hozzátartozik, hogy megtanulják azt, hogyan ápolhatják megfelelően a bőrüket. Nem csupán a kínaiak, de a japánok is a gyógynövények hívei. Szeretik a szépségápolási termékeket, de tudatosan vásárolnak. Sok japán nő szívesen alkalmazza az évszázadok óta bevált tradícionális bőrápolási szokásokat.
- Bőrápolási szokásaiknál is megfigyelhető egyfajta fegyelmezettség és rendszeresség. Szeretnek életükbe beépíteni egyfajta bőrápolási rutint. Ügyelnek arra, hogy bőrüket védjék a naptól, amennyiben lehetséges kerülik azt. Figyelnek rá, hogy bőrük ne legyen olajos. Arcukat mindig megtisztítják bőrradírral, lemosóval hogy azután felkenhessék a megfelelő krémet vagy akár arcmaszkot tehessenek fel. Meglehetősen elterjedt bőrtisztító módszer náluk a double-cleansing. A Nők Lapja Café nagyon jó leírást ad erről hogy mit is jelent: ,,egy olajos állagú arctisztítást iktatnak be a sminklemosás és a gyengéd arclemosó közé (...) " .
A japánok nőknél a bőrápolás egy wellness, testi-lelki megújulást is jelent egyben.
- Rendkívül odafigyelnek a minőségre. Nem vesznek meg mindenféle kenceficét, hanem gondosan válogatják össze bőrápolási termékeiket. Előnyben részesítik a természetes összetevőkből álló termékeket.
- Nem csak a bőrápolásnál, hanem összességében a japán kultúrában észrevehető a holisztikus szemléletmód. Előnyben részesítik a megelőzést az utólagos gyógyítás helyett. Inkább kialakítanak egy rendszerességet, odafigyelnek magukra, hogy utána ne szenvedjenek károkat.
- Nem csupán az üzleti életben, a kultúrában de az étkezésben is tudatosak. Kerülik az egészségtelen ételeket, sok halat, zöldséget (főképp kelbimbó, káposzta és brokkoli) fogyasztanak. Zöldségeiket nem zsírban, olajban sütik hanem párolják. Nem igazán esznek édességet, de ha esznek is, akkor kis adagot és egészségeset, például egy gombóc matcha fagyit. Ismerik a mértékletességet, tudják hol a határ az étkezésben is. Nem eszik tele magukat, mindig annyit esznek amennyi még jól esik (Konfuciusz tanítása: „hara hachi bun me” - > ne edd tele magad, állj meg ha 80 %-ig jól laktál.)
- Már a 15. századtól fogyasztják a mára már kultúrájuk elengedhetetlen részét képező italt, a teát. Érdekes tény, hogy hidegen is fogyasztják, akár a zöld akár a matcha teát, ízesítés nélkül. Nem csak szeretik a teát, de teaszertartásokat is tartanak. Számukra a teázás művészet. Kétféle teaszertartás létezik Japánban: hivatalos és nem hivatalos.
Milyen mozgásformát kedvelnek a japánok?
Az északi országokhoz hasonlóak a japánok is a gyaloglást részesítik előnyben. Habár ha jobban belegondolok, akkor az északiak inkább túráznak, mint gyalogolnak.
A japánok – ha tehetik – mindenhová gyalog mennek. Naponta körülbelül 4 órát gyalogolnak. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy nem látszik a kor rajtuk. Szinte mintha nem is öregednének.
A természet iránti szeretet
Már régóta különleges kapcsolatot alakítottak ki a természettel, fontos részét képezi az életüknek. Nem csupán ,,sportolnak" a természetben, hanem szó szerint feltöltődnek általa. Testi-lelki feltöltődést jelent számukra. A természet, az erdő egy olyan hely számukra, ahol megnyugodhatnak, ahol imáikat mondhatják, ahol elmerenghetnek az életen, hogy aztán döntéseiket átgondoltan hozzák meg.
A japánok ősi stresszlevezető módszeréről is írtam már, ami az erdőfürdő (Sinrin-joku). Az erdőfürdő által nyugodtabbak lehetnek és emellett energiát ad. Továbbá itt is fontos szerepet kap a séta.
Az előző cikkeimben már megemlítettem a wabi sabi kifejezést, amely nagyon fontos részét képezi a japán kultúrának, illetve érdemes megemlítenem az ikigai fogalmát, azaz a lét elemét. Azért hoztam szóba ezt a két kifejezést mert mindegyiket kapcsolatba hozhatjuk a természettel.
Wabi sabi és ikigai
Szeretném Neked kifejteni bővebben, hogy mit is jelent ez a két kifejezés.
A wabi sabi életérzést a hygge érzéshez tudnám hasonlítani. A wabi sabi lényege a belső béke meglelése a tökéletlenség elfogadásán keresztül. Úgy teremthetünk békét nem csak magunkban hanem körülöttünk is, otthonunkban, ha elfogadjuk azt, hogy nem mindig kell mindennek tökéletesnek lennie körülöttünk.
A japánok szerint minden embernek van ikigai-ja, ami azt jelenti, hogy van mindenkinek egy célja az életben amiért született. Egy olyan cél ami miatt érdemes kitartani, ami miatt érdemes kinyitni a szemünket reggel. Az insightOUT nagyszerűen leírja azt, hogy az ikigai azokat a dolgokat is jelenti ,,amik értéket teremtenek valaki életében, vagy amitől valaki élete értékes lesz. Sőt, arra a mentális és spirituális helyzetre is utalnak vele, amikor valaki megéli belső értékeit. Ez nem feltétlenül az anyagi vagy szociális helyzettel van összefüggésben". Igazából az egész lényege az, hogy megtaláljuk az élet értelmét, teljes életet éljünk úgy, hogy változtatunk az gondolkodásunkon és a hozzáállásunkon. A japánok szerint (és szerintem is) tervezzünk előre, fogalmazzuk meg az értékeket életünkben és ez alapján változtassunk életünkön ha szükséges. Hasonlóan a meditációhoz az ikigai is Téged helyez előtérbe. Te vagy életed legfőbb megalkotója.
Számok pszichológus végzett kutatás azzal kapcsolatban, hogy miért élnek akár 100 évig is a japánok. Megfigyelték, hogy a legtöbb 100 éves korhoz közel lévő egyén rendszeresen szán időt a hobbijára, rendszeresen mozog, vidámak (!!!), pozitívak, elégedettek és boldogok. Nem bizonyították 100 %-ig de minden bizonnyal az elégedettség és az öröm érzése az ami miatt tovább tudják élvezni ezt a csodálatos világot amiben élünk.
A wabi sabi és az ikigai szerint így élj, hogy megtaláld a boldogságot:
- Az életed középpontjában Te magad légy.
- Határozd meg a céljaidat, miket szeretnél elérni a jövőben. Ha van egy célod, akkor még a legsötétebb napokban is képes leszel előre menni, mivel a szemed előtt van a célod. A céloddal megtalálod azt, amiért érdemes élni.
- Miután tudod mik a jövőbeli terveid, gondolkodj el, hogy min kell változtatnod, hogy elérd azokat.
- Amennyire csak tudod kerül el a pillanatnyi boldogságot adó dolgokat. Ilyen például az alkohol.
- Keress olyan tevékenységet , amit szenvedéllyel tudsz végezni.
- Lassulj le, éld az életet lassabban! Élvezz minden pillanatot. Ne habzsold az ételt, hanem egyél lassan, érezd az ízeket.
- Élvezd a feladatokat amiket el kell végezned! Sokkal gyorsabbak és jobban fognak sikerülni a feladataid, ha nem kényszerként tekintesz rá és megtalálok bennük a jót.
- Egyszerre csak egy dologgal foglalkozz! Erre nagyon jó példa - amit nap mint nap látok - lehet, az, amikor a fiatalok beülnek egy kávézóba "beszélgetni" és közben a telefonjaikat nyomkodják. Egyik dologra sem figyelnek igazán.
- Beszélgess! A mai világban nincs időnk találkozni egymással, ezért az online világban éljük életünk nagy részét. Viszont szerintem nagy mértékben hozzájárul a jóllétednek az, hogyha találkozol ismerősökkel, barátokkal személyesen és kiszakadsz az online világból.
- Vedd körül magad olyan emberekkel akiket szeretsz!
- Kerüld a stresszt! A japánok olyan életet élnek, ami segít nekik abban, hogy a lehető legjobban kerüljék a stresszt: mozognak, napi 3-4 órát töltenek a természetben, egészségesen táplálkoznak, elég időt töltenek a szeretteikkel és meditálnak.
- A japánok soha nem adják fel. Akármilyen szituációba is csöppennek, mindig találnak kiutat. Legyél olyan mint a japánok, találj mindig megoldást egy problémára! Hisz egy probléma csak akkora, mint amekkorát csinálunk belőle.
- Termessz saját magad zöldséget: a legegészségesebben úgy tudsz étkezni, ha tudod mit eszel. Termessz az erkélyen fűszernövényeket vagy akár paradicsomot!
- Menj piacra és vásárolj helyi termelőktől! Tudniillik, a japánok nagyrészt friss zöldséget fogyasztanak és ez nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy akár több mint 100 évig is élnek.
Érdekességek a japán kultúráról
- Az étkezés számukra egy szent dolog. Ahogy minden másnak, úgy az étkezésnek is megadják a módját. Étkezés előtt és után is kezet kell tisztítani nedves törlőkendőbe, majd csak azután esznek. Étkezéskor az étel egy közös tálon van és mindenki abból kiveszi a saját adagját. Ezután már nem illik többet szedni. Ez az egyik oka annak, hogy a japánok ilyen vékonyak.
- Az ételeiket az évszaknak, napszaknak megfelelőnek kell lennie. Emellett a színeknek is harmonizálnia kell tányéron. Számukra az étkezés egy művészet, ahol a kinézet a legfontosabb, hisz azt látjuk legelőször.
- Mindennek megadják a módját: megvárják míg mindenki leül az asztalhoz és utána kezdenek el inni, koccintani.
- Japánban a legmagasabb a várható élettartam a világon.
- Rengeteg halat fogyasztanak, ami nem drága az országukban, ellentétben a gyümölcsökkel.
- A sushi nem a nyers halat jelenti. A sushi az ecetes, sós rizs. A nyers hal pedig a Sashimi.
- A japánok szerint a hosszú élet titka az, ha gyorsan tovább lépsz és nem aggódsz semmin.
- A japánok nehezen mondanak nemet. Számukra illetlenség ha valamit visszautasítanak. Sok weboldalon, könyvben olvastam, hogy ahelyett, hogy nemet mondanának inkább mosolyognak vagy hajladoznak.
- Sok citromot esznek (Shikwansa).
- Sokat dolgoznak hogy tovább éljenek.
- Gyógynövényeket fogyasztanak a hosszú életért (pl. a hosszú élet füve)
- Sok japán szerint a hosszú élet titka a zöld tea.
- Gyerekkoruk óta úgy nevelik őket, hogy adjanak értelmet mindennapjaiknak, figyeljenek szeretteikre, gondoskodjanak azokról akik már idősek.
- Együtt nevetnek, együtt örülnek mindennek. Így élnek sokáig.
És egy ráadás ami a kedvencem: szerintük a fekete macska szerencsét hoz :)
,,Először gondolkodj, majd döntsél, de a döntés után soha ne gondolkodj többet."
Ajánlott könyvek
Francesc Miralles Héctor García Kirai - Ikigai - A hosszú élet japán titka
Justyn Barnes - Ikigai - Találd meg az élet értelmét
Beth Kempton - Wabi Sabi - Útmutató a belső békéhez
Mijazaki Josifumi - Sinrin-Joku - Erdőfürdő, a japán módszer a testi-lelki egészséghez
Yutaka Yazawa - Hogyan éljünk japánul
Ezerarcú japán - A japán kultúra útikalauza
Marie Kondo - Rend a lelke mindennek
Shinrin Yoku - Az erdő gyógyító ereje
Jo Peters - A japán életmód művészete
Shunmyo Masuno - Az egyszerű élet művészete
Mark Nepo - Az ébredés könyve
Roger J. Davies - A japán észjárás - Ismerkedés a japán kortárs kultúrával
Haemin Sunim és Youngcheol Lee - A dolgok amiket csak akkor látsz, ha lelassítasz
Peter Wohlleben - A fák titkos élete
Szeretettel:
Petra
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.