Sétáljunk együtt az úton

Ismerj meg közelebbről

Gyere Ősz, gyere
Hygge, Lagom,Sisu - dán, skandináv, finn életérzés

A kedvenc évszakom az Ősz. Miért? Elmesélem.

Minden évben alig várom, hogy beköszöntsön az ősz. Szerintem nekem az ősz jelenti a tavaszt. Ilyenkor minden újraéled bennem és körülöttem. Imádom azt, hogy minden elcsendesedik, minden gyönyörű színekben pompázik. Narancssárga, sárga, barna, zöld....

Ősz, Levelek, Fák, Pálya, Nyom, Területén, Rét, Erdei

Ahogy én ,,ünneplem" az őszt

Szerintem minden évszakot ünnepelni kell. Mindegyiknek megvan a maga szépsége és mindegyik attól szép, hogy más, mint a többi. 

Érdekes, mert alapvetően nyitott személyiségem van, mégis szeretem az elvonulást. A csendes időszakokat. Ilyenkor több idő jut magamra. 

Ahogy én megélem az őszt:

  • Szeretem az illatgyertyákat, ha lehet mindenképp teszek a lakásba és amikor lehet meggyújtom.
  • Szeretek ,,bekuczkózni" egy meleg takaróval, puha zoknival a lábamon, forró teával és egy könyvvel
  • Szeretem a Halloweent. Ha már a Halloween-re gondolok, az is boldogsággal tölt el és a ráadás az, hogy angol-amerikai szokás. Imádok mindent ami Amerikával kapcsolatos. 
  • Imádok ősszel túrázni. Az egyik legszebb dolog amit valaha láttam az Csesznek volt ősszel. Mindenképp érdemes Veszprémből Győrbe, vagy Győrből Veszprémbe elindulni vonattal, ami áthalad Cseszneken. Csak vonatról fogod látni milyen csodálatos minden. Az egész táj narancssárga.
  • Imádom a kötött pulcsikat ősszel.
  • Mindenképp a bakancslistámon van az, hogy kitaláljak egy őszi ,,to-do-list"-et és megcsináljam a listán szereplő összes őszi tevékenységet (pl. almás pitét sütni, piknikezni, őszi képsorozatot csináltatni azzal akit szeretek, Halloween-i dekorációt készíteni, Halloween-i ételeket készíteni, svéd Kannelbullar-t sütni, stb..)
  • Szeretek reggel a hidegben kiülni egy forró teával a teraszra.
  • Szeretek a hidegben reggeli sétákat tenni (egyébként is imádom a reggeleket).
  • Egyszer próbáltam csak Amerikában, de egyszerűen imádtam: mályvacukrot sütni.
  • Este a tűz körül beszélgetni.
  • Imádom hallgatni az eső kopogását a párkányon mikor bent vagyok a lakásban. Akkor a legjobb aludni is szerintem. :)
  • Chill out zenéket hallgatni
  • Akkor van a szülinapom. :)
  • Pihenni a kanapén és semmit sem csinálni.

Ezeken kívül még ezer meg egy dolog van amit szeretek az őszben.

A kedvencem az egészben, hogy be lehet ,,kuckózni". Amikor Norvégiában jártam, megfigyeltem, hogy az ott élő embereknek az év nagy része a ,,bekuczkózásról" szól. Főleg akkor, amikor nem kel fel a nap. Tudtátok, hogy északon a téli időszakban nem kel fel a nap náluk? Körülbelül fél évig. Ilyenkor mindenki még csendesebb. Minden ablakban ott pislákol egy fénysugár, egy mécses, még ha nincsenek is otthon az emberek. Érdekes, nem? 

Különösképpen tetszett az országban, hogy mindenki nyugodt. Minden pillanatot értékelnek és megélnek. Rengeteg időt töltenek a természetben, minden nap túráznak. Számomra mindig is vonzó volt ez a kultúra. Szerettem volna még többet megtudni az északi országok életmódjáról, tehát úgy döntöttem a könyvesboltban érdeklődök ilyesfajta témával foglalkozó könyvek iránt. Több kifejezéssel is találkoztam a keresgélés során: Hygge, Lagom, Sisu.

Hygge

A hygge kifejezés Dániából származik. Pontosan nem is lehet kifejezni, hogy mit jelent, inkább egy életérzésről van szó. Az otthon melegéről. Egy helyről, ahol nyugodtak lehetünk, azok között akiket szeretünk. 

Ház, Építészet, Házi, Tervezés, Bohém, Bohostyl, Hygge

Számos kutatás szerint a dánok a legboldogabbak emberek közé tartoznak a világon. A dánok ismerik leginkább a boldogsághoz vezető utat: gyakran találkoznak a családtagjaikkal, minőségi időt töltenek együtt, nyugodtak, kiegyensúlyozottak.

Megannyi cikket elolvastam, képet néztem az északi életérzésekkel kapcsolatban, és az alábbiakra jöttem rá:

  • a hygge leginkább a lakásuk dizájnján mutatkozik meg: nagyon fontos nekik az egyszerű, letisztult környezet, a hangulatfények nagyon fontos kiegészítői a lakásnak, szeretik a világos színeket és a fényt. Ha most belépnénk bármelyik dán otthonba, biztosan nyugalomat éreznénk és csak maradni szeretnénk. Szerintem ugyanez igaz a norvég lakásokra is.
  • szeretnek ,,bekuczkózni" egy takaróval, könyvvel és egy pohár forró teával/forrócsokival.
  • a legtöbb dán otthonában megtalálhatók a kandallók

 

Lagom

Ugyanúgy ahogy Dánia, Norvégia, Finnország, úgy Svédország is a letisztultságot képviseli. Úgy gondolom minden északi ország kicsit hasonlít egymásra. Helyesbítek: minden északi ország kultúrája hasonlít egymásra. Illetve az évszakok is. Hosszú, sötét, hideg telek, viszont annál kellemesebb lesz a nyár és annál jobban tudják értékelni azt. Szívből ajánlom Youtube-on Jonna Jinton Living with the Dark Winters in Sweden című videóját. Videói tökéletesen bemutatjáj a svéd telet, tavaszt és nyarat. Lenyűgöző.

De térjünk rá egy kicsit a lagom szóra. Mit is jelent pontosan? Leginkább az egyensúly szóval tudnám jellemezni. A svédek azt mondják a lagom életérzésről: meg kell találni mindenben az egyensúlyt. Semmiből sem keveset, semmiből sem túl sokat, tehát a kettő között. Például nem dolgoznak sem túl keveset, sem túl sokat, megtalálják az egyensúlyt a magánélet és a munka között. Vagy például nézzük meg a lakásuk dizájnját. Hasonlóan a norvégokhoz, ők sem kedvelik a túlzást. Tökéletesen képviselik ezt az IKEA bútorai.

Hogyan élj úgy, mint egy svéd? (Anna Brones írása alapján)

  • Alkalmazd az előbb említetteket: semmiből sem túl kevés, semmiből sem túl sok, találd meg az egyensúlyt!
  • Légy a mostban (használj ki minden pillanatot, mert sosem tér vissza)!
  • Tölts elég időt pihenéssel!
  • Fogadd el a dolgokat úgy ahogy vannak, a maguk szépségében (nem úgy értem, hogy üljünk és ne tegyünk semmit, hanem, hogy ne legyünk elégedetlenek. Például ha még nem tudtuk megvenni azt az autót amire vágyunk, ne csüggedjünk, minden nap teszünk azért, hogy elérjük a célunkat és már előrébb vagyunk mint tegnap voltunk)
  • Vigyél egyensúlyt az életedbe a lakásban lévő berendezésekkel (letisztult stílus, egyszerűség)!
  • Étkezés: szintén alkalmazd a sem kevés, sem túl sok elvet, így környezettudatos is lehetsz. Nem pazarolsz, csak annyit eszel amennyi pont elég!
  • A ruhák kiválasztásánál is kerüld a pazarlást. Legyen ruhád, ami egy ideig elegendő. Ne vásárolj mindenféle, felesleges ruhadarabot.

Vacsora, Táblázat, Étkezés, Vacsora Parti

 

Üzem, Tervezés, Itthon, Ház, Lámpa, Fehér, Faipari

 

 

Sisu

Alapszakos hallgató voltam amikor összebarátkoztam egy finn lánnyal, aki rengeteget mesélt arról, hogyan élnek ők ott, a Télapó hazájában. A lány Rovaniemi-ből származik. Onnan ahol télen megfagy a szempillád olyan hideg van, ezért nem viselhetsz sminket. Onnan ahol minden házban, iskolában szauna van. Onnan ahol dolgozhatsz a télapó manójaként. Onnan ahonnan a Sisu kifejezés ered. Igazából nem került szóba a beszélgetésünk során egyszer sem a Sisu, viszont én sokat olvastam róla. 

A finnek is ugyanolyan kiegyensúlyozott életet élnek, mint a norvégok, a dánok vagy a svédek. A Sisu is egy életérzés, amit nem lehet szavakkal körbeírni. Ha ,,róla" beszélünk, egy olyan erőre gondolunk, ami átsegít bennünket a nehézségeken.  Kitartást jelent. Igazán akkor érezzük, amikor van merszünk szembenézni a nehézségekkel és átlépjük azokat. Az Élet alapjáraton nehéz, de még nehezebb ha olyan országban élsz, ahol több a sötétség, mint a napsütés. Az embernek szüksége van a fényre és ezt a fényt ők a Sisu-ban találják meg. Ez segíti át őket a hosszú és zord teleken. 

A Sisu nagy hangsúlyt fektet az összetartásra és a közösség erejére. Fontosnak találja, hogy átsegítsük a másikat a nehéz időszakokon.

Hogyan élhetem át én is a Sisu életérzést?

  • Amikor úgy érzed, kész, nem tudsz tovább menni, mindig legyen egy fénysugár ami visz előre!
  • Használd ki a lehetőségeket: a finnek a zord, sötét és hosszú télben is megtalálják a szépséget. Találd meg Te is minden dologban a szépséget!
  • Légy kitartó: ha elterveztél valamit, érd is el azt. 
  • Erősödj meg, legyél ellenállóbb (testileg és lelkileg: előzd meg a betegségeket, egyél sok gyümölcsöt és zöldséget, vitaminban gazdag legyen az étkezésed, tölts annyi időt a szabadban amennyit csak tudsz (főleg télen, hogy hozzászokjon a szervezeted a hideghez is)
  • Légy pozitív
  • Ahogy a japánok úgy más kultúrák is alkalmazzák az üzleti életben is azt amiben hisznek. Míg a japánok a kaizen-t alkalmazzák, addig a finnek a Sisu-t. Így sokkal kitartóbbak, energikusabbak, szó szerint megállíthatatlanok.
  • Egyszerűség, nagyszerűség: ugyanúgy ahogy a lakásban is a legtisztultságra törekszenek, úgy a kommunikációban is az egyszerűségre. Nem beszélnek feleslegesen, túl sokat, szeretik gyorsan, egyszerűen megoldani a problémáikat. Fontos nekik az őszinteség. Alkalmazd az alábbiakat Te is!
  • Fogadd el, hogy szabadnak lenni nem bűn: a finnek szabadok és így élik az életüket. Szabadon.

 

Tó, Felület, Fa Platform, Nő, Pihenő, Pihentető, Ülés

 

Remélem Téged is annyira megfogott az északi országok kultúrája, mint engem. :)

Egy következő bejegyzésben még részletesebben fogok írni a norvég élményeimről.

Szeretettel: 

Petra

A bejegyzés trackback címe:

https://egyuttazuton.blog.hu/api/trackback/id/tr3516664618

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Sétáljunk együtt az úton

Petra vagyok és szeretném megosztani Veled az életutam. Szeretnék írni önmegvalósításról, önismeretről, egészségről, utazásról és gyógyításról.

Friss topikok

süti beállítások módosítása