Sétáljunk együtt az úton

Ismerj meg közelebbről

A meditáció gyógyító ereje - 1. alkalom

A kapcsolatom a meditációval

A mai rohanó világban egyre több embernek eszébe jut, hogy megtanulja a meditáció művészetét. Számos tanfolyam létezik, megannyi módszerrel próbálják segíteni az embert, hogy megtalálja önmagát és a lelki békéjét. 

De ha kicsit visszatekintünk a múltba, láthatjuk, hogy már előttünk is foglalkoztatta az embereket a meditáció gondolata. Számos kultúra különösképpen fontosnak tartotta a boldogság megtalálását, de nem tudták igazán hol is kaphatják ezt meg. A legtöbben remélték, hogy a külső világban találnak rá, de ahogy az emberi világ fejlődött rájöttek, hogy a békét, a boldogságot nem a külvilágban kell keresni, hanem csakis önmagunkban.

 Theravada Buddhizmus, Apácák, Elmélkedés, Szerzetesi

 

Hogyan is kerültem kapcsolatba a meditációval?

Pszichológia

A középiskola elvégzésekor pszichológus szerettem volna lenni. Meglátásom szerint egy elég szép szakma, de végül nem arra vitt az utam. Viszont még mindig érdeklődök iránta és egész korán kapcsolatba léptem ,,vele", még ha nem is a legboldogabb találkozás volt.

Mint minden embernek, nekem is voltak pszichológiai problémáim tinédzser koromban. Az ember érzékenyebb, nem tud feldolgozni dolgokat, vagy legalábbis nehezebben. Mindent traumaként él meg.

Azt gondoltam a pszichológus majd megoldja a problémáimat. De mára rá kellett jönnöm, hogy nem így van. Ahogy a test képes megbetegíteni önmagát úgy képes meggyógyítani is. Szeretettel, törődéssel. Magaddal szembeni szeretettel és törődéssel. Az elme amilyen gonosz tud lenni, olyannyira segítőkész és képesek vagyunk irányítani. Megtanulható az, hogy ne ő irányítson bennünket, hanem mi őt.

Holisztika

Úgy gondolom, hogy legelőször tudat alatt kerültem a meditációval kapcsolatba.

Az első fontosabb spirituális törekvésem az volt, amikor elkezdtem a holisztikával foglalkozni alapszakos diplomadolgozatom témájaként. 

Semmi sem kerül véletlenül az utunkba. Akkor nekem, arra volt szükségem. Az élet ezt szánta nekem. 

A holisztika nem azonos a meditációval. Viszont úgy gondolom rendkívül hasznos tud lenni, ha jobban elmélyülünk a témában. A holisztika úgy véli a testnek, az elmének és a léleknek egyensúlyban kell lenni ahhoz, hogy az ember boldog legyen. A holisztika tudománya az emberre, mint egészre koncentrál. Amennyiben a három tényező közül, valamelyik nincs ,,rendben", gyógyításra van szükség. Ahhoz hogy jól legyünk, nem csak a testünket kell gyógyítani (például sport), hanem a lelkünket is, az elménket is. Illetve a holisztika tudománya nem a megelőzést is a középpontba helyezi. Előzd meg a betegséget, hogy ne lehess beteg. Tegyél meg mindent annak érdekében, hogy egészséges maradj.

Traumák

Az egyetem alatt voltak lelki hullámvasútaim. Egyszer fent, egyszer lent. Akkor a futásba próbáltam megtalálni a lelki békémet. Az adott erőt, hogy túlvészeljem a nehéz időszakot. Versenyekre jártam, futottam éjjel-nappal.  utólag visszatekintve erre az időszakra végül azt mondom csak egy menekülés volt. Természetesen szerettem a futást, a szabadság érzését, a sikert amikor beértem a célba, de nem ez volt a lényeg. Viszont, ha már a futásnál tartunk, egy nagyon jó módszer, hogy erősítsd magad testileg és lelkileg. Segít, hogy kitartóbb legyél. 

Ebben az időszakban igazán nem találtam a helyem. Sem a városban ahol éltem, sem amellett az ember mellett akivel éltem. Hiába adtam oda minden szeretetemet, hiába adta oda ő minden szeretetét, nem volt elég. De az emberek a nehéz helyzetekből tanulnak, nem?

Olvasás

Beth Kempton Wabi Sabi - Útmutató a belső békéhez című könyve elindított bennem valamit. A japán kultúráról ír, amelyben ő is élt. Megtapasztalta a japán életérzést, amelyet wabi sabinak hívnak. A tökéletlegség művészetének emlegetik. Arra tanít, hogy fogadjuk el a dolgokat a maguk tökéletlenségében és a tökéletlenségen keresztül találjunk benne szépséget. A célja az egyszerűség követése. Azt gondolom a japán kultúra is ilyen: egyszerűen nagyszerű. 

Beth a könyvében mesél arról is mennyire egyedi a japán kultúra, a japán életmód: nagy hangsúlyt fektetnek a lélek ,,karbantartására". Erdőfürdőzésen (vezetett tudatos séta a természetben, ahol önmagad van a középpontban) vesznek részt, imádkoznak és mindennek megadják a módját. Például lassan esznek, hogy megizlelhessék az ételt. 

Engem nagyon megfogott, olvassátok el ti is.

Nyugalom és a meditáció

Sokáig kerestem igazán mi tesz boldoggá. Sportoltam éveken át, figyeltem az étkezésemre, kipróbáltam minden olyat amitől úgy gondoltam jobban érzem majd magam. Rájöttem, hogy igazán nem is szeretek futni. Csak akkor szeretem ha kedvem van hozzá. Szeretek sportolni, de csak akkor ha kedvem van hozzá. Nem muszájból, úgy semmi sem jó. 

Úgy érzem, most jó helyen vagyok. A nyugalmat megtalálni egy hosszú folyamat. Napok, hónapok, sokszor évek eltelnek úgy, hogy keresed hova tartozol, mikor van az, amikor azt érzed megérkeztél.

Ahogy írom ezt, nyugalom, béke és szeretet tölt el. Jó helyen vagyok. A jelenben vagyok, és ez a meditáció lényege.

Jelenleg, az első meditációs órám után azt hiszem a test, a lélek és az elme gyógyításához a meditáció a legnagyszerűbb módszer. Még nem tudok sokat, de igyekszem. Minden alkalommal egyre jobb és jobb leszek. Szeretnék Neked beszámolni a meditációs tanfolyamokon tapasztaltakról, hogy lásd milyen szuper dolog ez.

A tanító szerint így kezdj el a meditációt:

  • hunyd le a szemed vagy akár tartsd nyitva
  • vegyél fel egy kényelmes pozíciót (ne legyen összezárva a lábad, ne legyenek zavaró tényezők körülötted pl. ne legyen táska a lábadon, stb.)
  • figyelj a légzésedre (egyenletes légzés)
  • figyelj arra, hogy a ,,most"-ban legyél (amennyiben cikáznak a gondolataid, tereld vissza őket a mostba)
  • légy jelen, éld meg a pillanatot
  • lélegezd be a békét és fújd ki azokat a dolgokat, amik fájnak, amik bántanak, amik miatt szomorú vagy
  • a légzésed ne gyorsuljon fel
  • amiután kifújtad a levegőt várj egy kicsit és utána vedd újra a levegőt

 Gyakorold a békét:

  • hunyd le a szemed vagy akár tartsd nyitva
  • vegyél fel egy kényelmes pozíciót (ne legyen összezárva a lábad, ne legyenek zavaró tényezők körülötted pl. ne legyen táska a lábadon, stb.)
  • figyelj a légzésedre (egyenletes légzés)
  • figyelj arra, hogy a ,,most"-ban legyél (amennyiben cikáznak a gondolataid, tereld vissza őket a mostba)
  • lélegezd be a békét és hagyd hogy járja át a tested. Képzeld el, hogy először a bokádat járja át, majd a térdeid, a medencecsontod, a mellkasod, az arcod, majd az egész tested. Higgy a békében, higgy benne, hogy megtelsz békével.

 

 Az eddig tapasztaltak és tanultak szerint összegzésként azt mondanám Neked kedves Olvasóm: fogadd el magad olyannak amilyen vagy, tedd azt amihez kedved van, élj a mostban, ne tulajdoníts túl nagy jelentőséget a múltnak, hiszen már a jelenben vagy. Legyenek céljaid a jövőre, de ne aggodalmaskodj túl sokat rajtuk. Az élet mindig tudja mi a jó neked. Véletlenek nincsenek, mindig a megfelelő időben vagy ott ahol lenned kell, mindig a megfelelő emberekkel találkozol, akiktől tanulsz vagy akik tőled tanulnak. Mindig adj annyi szeretetet amennyit csak tudsz, még ha nem is kapsz annyit cserébe. És ami a legfontosabb: találd meg a lelki békédet.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://egyuttazuton.blog.hu/api/trackback/id/tr10016663830

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Sétáljunk együtt az úton

Petra vagyok és szeretném megosztani Veled az életutam. Szeretnék írni önmegvalósításról, önismeretről, egészségről, utazásról és gyógyításról.

Friss topikok

süti beállítások módosítása